Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Moje dny

29. 06. 2012 14:43:01
Rád bych se s Vámi dnes podělil o některé své zážitky a dojmy z uplynulých dnů. Měl jsem tu možnost poznat sdružení rodičů dětí se svalovou dystrofií Duchenne/Becker, které dělá obrovský kus práce nejen pro své děti, ale pro rozvoj léčení této choroby, navštívit vernisáže výstav Jaroslava Hodka ale i koncetry Jiřího Stivína či Radůzy.

Setkání s dětmi, které trpí

9. června jsem měl tu čest zastavit se v zastoupení pana Marka Ženíška a poslance TOP 09 pana Jana Husáka na úžasném setkání na Hluboké u Žihle. Setkání probíhalo na střelnici v naprosto kamarádské pohodě. Dospělí si mohli vyzkoušet střelbu na asfaltové holuby, děti si hrály, závodily a užívaly setkání s mnoha známými. Sdružení rodičů dětí se svalovou dystrofií Duchenne/Becker dělá obrovský kus práce nejen pro své děti, ale pro rozvoj léčení této choroby. Důležité je pomoci praktickým lékařům v diagnostice, držet krok s novými léky a léčebnými metodami, umožnit dětem přístup k ověřování nových léků. Sdružení má tak dobrý monitoring všech nových poznatků z celého světa, že jej využívají i odborní lékaři. A hlavně dokáže poradit rodičům dětí, u nichž je zjištěno toto onemocnění, jak postupovat, jak uzpůsobit život rodiny péči o dítě, jak se nebát, jak hledat nové aktivity a přátele...

Na to vše je třeba nejen úsilí, ale i peníze. Je výborné vidět, kolik firem a podnikatelů pomáhá tomuto sdružení, rodičům a dětem se svalovou dystrofií žít naplno.

Vernisáže výstav Jaroslava Hodka

Jaroslav Hodek ze Spáleného Poříčí posledních několik let kreslí staré domy, kapličky, křížky v mnoha obcích a městech Plzeňského kraje. Mnohé kresby zaniklých či přestavěných domů jsou rekonstrukcemi podle často nezřetelných fotografií. Výstavy kreseb jsou vždy pro obec zajímavou událostí. Právě nyní je jedna výstava v kostele v Mešně – Mešno si před 110 lety postavilo unikátní novogotický kostel. A dnes je díky nadšeným patriotům místem setkávání při výstavách a koncertech. Další výstava je v Žinkovech v sále, který obec nedávno vytvořila z hospodářské budovy. Za sálem je pódium pro přehlídku loutkových divadel a zajímavé dětské hřiště. Při každé výstavě pan Hodek nezapomene upozornit na ty, kteří se snaží křísit kulturní život na venkově, kteří pomáhají při obnově drobných památek i místních tradic. Je výborné, že takových lidí je stále více.

Rozpočtové určení daní

V poslední době největší téma pro města a obce. Hlavní důvod proč Starostové a nezávislí založili hnutí a vstoupili až do celostátní politiky. Do té doby totiž Praha dostávala z daní na jednoho občana 6x více než malé obce. Přitom daňová povinnost byla a je stejná pro občana Prahy i té nejmenší vesnice. V roce 2008 se podařilo dosáhnout toho, že nejmenší obce, které všechny vlády do té doby držely na minimálních příjmech, aby je donutily sloučit se s většími, dostaly přidáno. Poprvé dostaly větší daňové příjmy obce, které měly větší katastr než je obvyklé. Větší katastr znamená větší náklady např. na opravy a zimní údržbu místních komunikací. Poté co se Starostové a nezávislí ve spojení s TOP 09 dostali do Poslanecké sněmovny, poprvé se dostalo spravedlivější rozdělení daní do programového prohlášení vlády. Původní návrh zněl tak, že čtyři velká města včetně Plzně dostanou méně a ostatní města a obce dostanou přidáno. Po dlouhých diskusích došlo ve vládě k dohodě, že velkým městům se ubere pouze symbolicky. Plzeň tedy přijde o zcela zanedbatelnou částku. Jenže bylo na poslední chvíli omezeno kritérium velikosti katastru. Nad 3ha na obyvatele se již větší katastr nezohlední vyšším daňovým příjmem. A zase tohle opatření, korigující výše zmíněný zákon z roku 2008 dopadlo na Plzeňský kraj. Osmdesát malých obcí s velkým katastrem v Plzeňském kraji mělo přijít o velkou část navýšení z roku 2008. Náš kraj je prostě krajem kontrastů. Na jedné straně Plzeň – po Praze daňově nejbohatší měst, navíc s mnoha jinými mimořádnými příjmy, na druhé straně obce v bývalých Sudetech, které obhospodařují obrovské prostory po zaniklých německých vesnicích. Co s tím? Starostové a TOP 09 prosazují neubírat obcím s velkým katastrem nebo jen zcela minimálně, aby opatření dopadlo mírněji jen na pár obcí v republice.

Doufejme, že se to v červenci v parlamentu povede a obce našeho kraje budou moci slavit největší přírůstek peněz na potřeby občanů od roku 1990.

Koncert Jiřího Stivína v kostele sv. Mikuláše ve Spáleném Poříčí

Nádherný zážitek. Jiří Stivín stále spojuje naprosté mistrovství s opravdovým ponorem do hudby barokní, jazzové i současné. Nikdy jeho interpretace neztrácí úžasnou hravost a komunikativnost. Jeho hra je vtipným virtuósním dialogem s diváky.

Kdybyste tak jako já viděli posluchače odcházející z koncertu nabité radostí a pozitivní energií.

Pane Stivíne, díky.

Průvod svátku božího těla

Den po koncertu Jiřího Stivína jsme v Poříčí slavili svátek božího těla čili svátek těla a krve Páně čili Ježíšovo ustanovení svátosti přijímání proměněného chleba a vína o poslední večeři. Náš průvod nebyl velikou barokní slavností s výstřely z děla jako kdysi, ale zpíval sbor, byly korouhve a pod baldachýnem kněz s monstrancí a hostií, řada ministrantů a 4 krásně zdobené oltáře na náměstí a v jeho blízkosti. Celou slavnost padal blahodárný déšť, který nevadil modlitbám u oltářů. Modlili jsme se za město a všechny obyvatele, za rodiny, za kněze a řeholníky, za nemocné, za zemřelé, za všechny lidi dobré vůle.

Koncert Radůzy

Chcete-li mít opravdový prožitek z hudby, básnického textu, chcete-li naplno slyšet skutečnou osobní výpověď o životě, jděte na koncert Radůzy. Nádherný zpěv, energie, profesionální muzikanství i hravost doprovodné kapely, nadšené společenství publika všeho věku.

Autor: Pavel Čížek | pátek 29.6.2012 14:43 | karma článku: 5.97 | přečteno: 790x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Osobní

Jiří Jiroudek

Ať mír dál zůstává s touto krajinou. Zloba, závist, záštˇ...

Modlitba pro Martu je česká píseň z roku 1968, která se po vojenské okupaci 21. srpna, stala symbolem odporu českého národa proti vpádu vojsk komunist. paktu Varšavské smlouvy do komunistického(!) Československa.

23.8.2017 v 15:09 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 99 | Diskuse

Anna Rathkopf

Postřižiny aneb chemoterapie mě dolů nedostane

Nikdy nezapomenu na sestřičku při nabídce léčebnýho menu: "Některým ženám zůstane až padesát procent vlasů." povídala vesele sestřička. "Sakra, tak to jste mi to teda neprodala. To neberu." Povídám ještě veseleji já

21.8.2017 v 21:01 | Karma článku: 19.09 | Přečteno: 605 | Diskuse

Jiří Jiroudek

,,Malá" retrospektiva, aneb Jednadvacet, jednadvacet, 68/69

Něco historie, něco prožitků, pár ohlédnutí se za minulostí. Léta šedesátá. A ,,některá“ z dat, která velmi ovlivnila i poznamenala naší historii a osudy mnoha lidí. Několik generací. V mnohém až po dnešek. Takže kousek ze života

20.8.2017 v 23:20 | Karma článku: 10.21 | Přečteno: 276 | Diskuse

Andrea Špičáková

Útok v Barceloně pohledem z Katalánska

Je to sice už tři dny, co katalánskou metropoli ochromil zásah několika bláznů, kteří ublížili nevinným lidem, ale po návratu z Barceloně nedalekého Lloret de Mar bych okomentovala situaci, jak to vypadalo Katalánsku hodiny poté.

20.8.2017 v 20:53 | Karma článku: 29.03 | Přečteno: 1098 | Diskuse

Lucie Gavendová

Svět se mění a my s ním

Foukám do popela, který se rozlétává na všechny světové strany. Foukám do něj stejně, jako jednou někdo foukne do toho prachu, který zbyde po mě. Člověče, prach jsi, a v prach se obrátíš.

20.8.2017 v 14:30 | Karma článku: 7.68 | Přečteno: 254 | Diskuse
Počet článků 18 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 655
Starosta města Spálené Poříčí. Předseda hnutí Starostové a nezávislí v Plzeňském kraji a zastupitel Plzeňského kraje

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.