Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Prosím, odpusťme ČSSD početní a pohádkové chyby

Sociální demokracie zásobila republiku billboardy. Pominu-li legrační zobrazení ruky jakéhosi preláta s prstenem – autoři se zde pravděpodobně inspirovali kostýmy některé z oblíbených „novočeských“ čertovských crazy pohádek – text na billboardech není početně správně. Je to jako kdyby se předseda strany nechal vyfotit s hrdým úsměvem u počítadla s nápisem 1+1=4.

Nejsou-li billboardy početně dobře, nejsou-li odůvodněné rozumem, jsou tedy jen pocitové a to na úrovni oněch  pohádek či komedií o popletených či nenasytných prelátech. Dovolím si proto tvůrcům kampaně pošeptat: ty pohádky nepopisují realitu – pracují s nadsázkou – opravdu - říká se tomu legrace.

Možná by se tyto tabule daly ještě využít i komerčně. Na kampani strany by se ušetřilo. Navrhuji sociální demokracii doplnit pod každý billboard jednoduchý název filmu: Bože, jak hluboko jsem klesla.

Ale trochu vážněji.

POČTY.

Modelový příklad. Jak vznikl církevní majetek? Nejčastěji tak, že držitel panství jako patron nechal postavit kostel. Kostel dal farnosti – tedy všem živým a zemřelým farníkům. Byl praktik a věděl, že pokud má kostel existovat i roky po jeho smrti, kdy v něm bude pohřben, musí zajistit jeho provoz a opravy. Proto tomuto kostelu jako „osobě“ připsal do zemských desek třeba dvě pole. Jedno na opravy, druhé na provoz – sloužení mší i za jeho duši. (Takovému poli se často říkalo např. Záduší či Mešnice.) Pole na opravy spravovali buď potomci patrona a věděli, že jednou za několik let výnos poslouží na opravy kostela, nebo je spravoval přímo farář, farnost. To, že to fungovalo, dokazují stovky dochovaných kostelů.

Po roce 1948 komunistický stát obě pole vzal a řekl, že se o potřeby provozu – platy kněží i o opravy kostela postará sám „s péčí řádného hospodáře“.  Během 40 let z pole na údržbu investoval tak maximálně 2-3 úrody a z pole na provoz platil jen malou část jako nízké platy kněží. Při ceně pole cca 3Kčs na metr a ročním zisku cca 0,3 Kčs získal stát hodnotu polí zpět za cca 10 let. Za 40 let tedy cca 4x. Beru tak v úvahu ten nejméně lukrativní majetek.

Podle nového návrhu zákona nyní stát vrátí kostelu cca půlku či dvě třetiny obou polí a řekne, že už nebude mít povinnost o kostel se starat. Za druhou půlku pole stát zaplatí, ale zároveň tu půlku může prodat, takže o nic nepřijde. Je to pro stát nevýhodné?

Církvím stát zaplatí 59mld Kč a zároveň tyto miliardy může prodejem nevydaného majetku získat zpět. Stát se zároveň zbavuje povinnosti platit provoz církví - postupně bude platby snižovat po dobu 17let. Předtím za více než 60let využívání stát získal či mohl získat několikanásobek hodnoty původního celého majetku.

Tato transakce je totálně výhodná pro stát oproti současnému stavu. Je to dokonce zcela opačně než na billboardech. Vlády, které neřešily narovnání majetku, způsobily to, že ochudily stát o ztrátu hodnoty 20 let neudržovaného majetku a stát platil mnoho peněz i na nové církve, jejichž majetek nikdy nepřevzal. Nový zákon toto konečně řeší a navíc se jedná o velkou podporu ekonomiky, po které pořád volají ekonomové. Uvolní se množství pozemků, budov, majetku. Majetek bude dlouhodobě pronajímat a prodávat stát, vznikne mnoho menších příležitostí k podnikání po celé republice a hlavně půjde o postupný proces – každý rok něco.

Církve provádí a budou provádět z výnosu vráceného majetku množství práce, kterou stát tak dobře neumí – sociální a zdravotní péči, školství a kromě duchovního vedení i každotýdenní etické „celoživotní vzdělávání“ tisíců lidí . (Stát se je dnes nepříliš neúspěšně snaží suplovat etickou výchovou ve školách.) Každá koruna pro církve šla, jde a půjde do veřejné služby. Nebo snad znáte nějaké rody, které jsou bohaté tím, že měly příbuzné církevními představiteli? Určitě ne. Církve vkládaly svůj majetek do budov – dnes památek, do knih – dnes drahocenných unikátů, do uměleckých děl. Tento majetek nyní vydělává celé společnosti svou atraktivitou v cestovním ruchu -  v nejrychleji se rozvíjejícím „průmyslovém odvětví“ v dnešním globalizovaném světě. Počty na billboardech tedy nesedí. Ale nakreslit tam ruku státu, která si bere měch a vrací váček by vůbec nebylo pohádkové, přízemně by se to ale blížilo všední realitě.

 POCITY

Nechme už počty, ceny, peníze. Podívejme se na „pohádkové pocity“ ČSSD. Jsou opravdové?

Zčásti jde samozřejmě o předvolební lež, pardon účelovou interpretaci, zčásti o neznalost ale i  o skutečné podvědomé antipatie. Stále nás totiž prostupují smyšlenky Zdeňka Nejedlého, který nadělal z hudebních skladatelů, umělců, vlastenců i lidí středověku či baroka komunisty a z lidí víry reakční živly. Jeho dezinterpretace pronikly za desetiletí školami, ovlivnily žáky, studenty a nakonec i ty normalizační či pozdější legrační pohádky a komedie,  z nichž si odnášíme karikaturu historie…

 Navrhuji. Berme billboardy ČSSD shovívavě jako nepříliš podařený pokus o vtip a zkusme se občas zamyslet nad tím, jestli bychom si neměli poopravit stereotypy o historii. Přece jen jsme je mnozí získávali před řadou let na základní škole.

 

 

 

Autor: Pavel Čížek | čtvrtek 23.8.2012 8:35 | karma článku: 24,17 | přečteno: 1129x
  • Další články autora

Pavel Čížek

Znárodní ČSSD příjmy obcí i v Plzeňském kraji?

Nechtěl jsem ani věřit svým očím, když jsem si přečetl, že by ČSSD chtěla vzít městům a obcím příjmy, které jim dal navíc „Kalouskův“ zákon o rozpočtovém určení daní. Od ledna letošního roku totiž obce dostávají zhruba o pětinu více ze státního rozpočtu. Pro obce v Plzeňském kraji se může jednat o navýšení o 600 – 700 mil. Kč. Městům kolem 6 000 obyvatel přibude ročně přes 8 mil. Kč, městům a obcím kolem 2 500 obyvatel přibudou každoročně 3 – 4 mil. Kč, menší obce si polepší o statisíce. A s růstem ekonomiky státu porostou i tyto příjmy.

24.10.2013 v 9:39 | Karma: 19,70 | Přečteno: 471x | Diskuse| Ostatní

Pavel Čížek

ANO. Stát jako prosperující akciovka?

Snažím se představit si z různých předvolebních prohlášení stát podle hnutí ANO: Úředníci mají zákon o státní službě, aby lépe plnili příkazy a nesli zodpovědnost za plnění úkolů, stát má systém ekonomického řízení státních zakázek. Centrálně řídit se určitě dá přes finance a kontrolu jejich toků. S tím má schopný manažer pan Babiš jistě velké zkušenosti. Ale stát přeci společnost neřídí, jen v ní reguluje některé procesy. Společnost je tak složitý systém, že každá reakce v ní vyvolá mnohé neočekávané následky.

22.10.2013 v 10:29 | Karma: 12,48 | Přečteno: 693x | Diskuse| Ostatní

Pavel Čížek

Chválit ministerstvo kultury není „in“

Stalo se všeobecně přijímaným klišé kritizovat ministerstvo kultury. S odůvodněním, že je přeci vedl „zubař Jiří Besser a družinářka Alena Hanáková“. Kdo ale nesnášíte automatické odsuzující reakce, zkuste přemýšlet se mnou.

17.10.2013 v 16:23 | Karma: 6,68 | Přečteno: 296x | Diskuse| Ostatní

Pavel Čížek

Tisíce staveb ve městech a obcích díky Gazdíkovi a Kalouskovi

Výborná zpráva pro všechny. Města a obce mají více peněz na svůj rozvoj. V posledních dnech jsem se setkal se starosty menších měst a obcí a všichni mi potvrdili, že mají oproti minulému roku přibližně o 20 % více příjmů z daní. U malých obcí jsou to desetitisíce a statisíce, u městeček miliony, u měst desetimilióny korun. Uvědomujeme si vůbec, že tyto peníze bude rozdělovat přes 6 000 měst a obcí na tisíce staveb? Například na opravy škol, komunikací, vodovodů a kanalizací? Uvědomujeme si, jaká je to podpora ekonomiky? Tyto stavby budou provádět stovky menších či středních firem, které zaměstnávají lidi po celé republice.

14.10.2013 v 12:17 | Karma: 10,58 | Přečteno: 694x | Diskuse| Ostatní

Pavel Čížek

Zrušit vojenský prostor Brdy nebo ne?

Představitelé sociální demokracie se zmínili, že chtějí zachovat vojenský prostor Brdy. Středočeský hejtman Řihák řekl vládě na jejím zasedání, aby prostor nerušila. Musel jsem si povzdechnout: Už je to tady. Zase vědí, lépe než my kolem Brd, co je pro nás dobré. U pana hejtmana Řiháka mě to nepřekvapilo, i když se na čemkoliv kolem Brd shodlo více než 30 obcí, jeden, pan Řihák za Příbram byl většinou proti.

1.10.2013 v 10:48 | Karma: 11,84 | Přečteno: 652x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Poslední mrazivá noc. Od pátku se bude oteplovat, v neděli se vrátí letní teploty

25. dubna 2024  6:32

Ve čtvrtek budou ještě teploty podprůměrné a na horách může sněžit. V pátek ráno dokonce hrozí na...

Rusko vyrábí víc zbraní, než potřebuje na Ukrajině, varoval německý ministr

25. dubna 2024  6:13

Rusko podle odhadů německého ministra obrany Borise Pistoriuse už vyrábí více zbraní a munice než...

Nejednáme. Na obzoru je stávka soudních pracovníků, požadují vyšší platy

25. dubna 2024

Premium Odvádějí vysoce odbornou práci, musejí skládat speciální zkoušky, někdy sami vypracovávají drobná...

ANALÝZA: Pokroková nenávist k Židům. Jak se z univerzit v USA staly filiálky Hamásu

25. dubna 2024

Premium Na elitních amerických univerzitách vyhánějí Židy takovým stylem, že to tam vypadá jako v Německu...

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...

  • Počet článků 18
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 659x
Starosta města Spálené Poříčí. Předseda hnutí Starostové a nezávislí v Plzeňském kraji a zastupitel Plzeňského kraje