Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Moje dny

29. 06. 2012 14:43:01
Rád bych se s Vámi dnes podělil o některé své zážitky a dojmy z uplynulých dnů. Měl jsem tu možnost poznat sdružení rodičů dětí se svalovou dystrofií Duchenne/Becker, které dělá obrovský kus práce nejen pro své děti, ale pro rozvoj léčení této choroby, navštívit vernisáže výstav Jaroslava Hodka ale i koncetry Jiřího Stivína či Radůzy.

Setkání s dětmi, které trpí

9. června jsem měl tu čest zastavit se v zastoupení pana Marka Ženíška a poslance TOP 09 pana Jana Husáka na úžasném setkání na Hluboké u Žihle. Setkání probíhalo na střelnici v naprosto kamarádské pohodě. Dospělí si mohli vyzkoušet střelbu na asfaltové holuby, děti si hrály, závodily a užívaly setkání s mnoha známými. Sdružení rodičů dětí se svalovou dystrofií Duchenne/Becker dělá obrovský kus práce nejen pro své děti, ale pro rozvoj léčení této choroby. Důležité je pomoci praktickým lékařům v diagnostice, držet krok s novými léky a léčebnými metodami, umožnit dětem přístup k ověřování nových léků. Sdružení má tak dobrý monitoring všech nových poznatků z celého světa, že jej využívají i odborní lékaři. A hlavně dokáže poradit rodičům dětí, u nichž je zjištěno toto onemocnění, jak postupovat, jak uzpůsobit život rodiny péči o dítě, jak se nebát, jak hledat nové aktivity a přátele...

Na to vše je třeba nejen úsilí, ale i peníze. Je výborné vidět, kolik firem a podnikatelů pomáhá tomuto sdružení, rodičům a dětem se svalovou dystrofií žít naplno.

Vernisáže výstav Jaroslava Hodka

Jaroslav Hodek ze Spáleného Poříčí posledních několik let kreslí staré domy, kapličky, křížky v mnoha obcích a městech Plzeňského kraje. Mnohé kresby zaniklých či přestavěných domů jsou rekonstrukcemi podle často nezřetelných fotografií. Výstavy kreseb jsou vždy pro obec zajímavou událostí. Právě nyní je jedna výstava v kostele v Mešně – Mešno si před 110 lety postavilo unikátní novogotický kostel. A dnes je díky nadšeným patriotům místem setkávání při výstavách a koncertech. Další výstava je v Žinkovech v sále, který obec nedávno vytvořila z hospodářské budovy. Za sálem je pódium pro přehlídku loutkových divadel a zajímavé dětské hřiště. Při každé výstavě pan Hodek nezapomene upozornit na ty, kteří se snaží křísit kulturní život na venkově, kteří pomáhají při obnově drobných památek i místních tradic. Je výborné, že takových lidí je stále více.

Rozpočtové určení daní

V poslední době největší téma pro města a obce. Hlavní důvod proč Starostové a nezávislí založili hnutí a vstoupili až do celostátní politiky. Do té doby totiž Praha dostávala z daní na jednoho občana 6x více než malé obce. Přitom daňová povinnost byla a je stejná pro občana Prahy i té nejmenší vesnice. V roce 2008 se podařilo dosáhnout toho, že nejmenší obce, které všechny vlády do té doby držely na minimálních příjmech, aby je donutily sloučit se s většími, dostaly přidáno. Poprvé dostaly větší daňové příjmy obce, které měly větší katastr než je obvyklé. Větší katastr znamená větší náklady např. na opravy a zimní údržbu místních komunikací. Poté co se Starostové a nezávislí ve spojení s TOP 09 dostali do Poslanecké sněmovny, poprvé se dostalo spravedlivější rozdělení daní do programového prohlášení vlády. Původní návrh zněl tak, že čtyři velká města včetně Plzně dostanou méně a ostatní města a obce dostanou přidáno. Po dlouhých diskusích došlo ve vládě k dohodě, že velkým městům se ubere pouze symbolicky. Plzeň tedy přijde o zcela zanedbatelnou částku. Jenže bylo na poslední chvíli omezeno kritérium velikosti katastru. Nad 3ha na obyvatele se již větší katastr nezohlední vyšším daňovým příjmem. A zase tohle opatření, korigující výše zmíněný zákon z roku 2008 dopadlo na Plzeňský kraj. Osmdesát malých obcí s velkým katastrem v Plzeňském kraji mělo přijít o velkou část navýšení z roku 2008. Náš kraj je prostě krajem kontrastů. Na jedné straně Plzeň – po Praze daňově nejbohatší měst, navíc s mnoha jinými mimořádnými příjmy, na druhé straně obce v bývalých Sudetech, které obhospodařují obrovské prostory po zaniklých německých vesnicích. Co s tím? Starostové a TOP 09 prosazují neubírat obcím s velkým katastrem nebo jen zcela minimálně, aby opatření dopadlo mírněji jen na pár obcí v republice.

Doufejme, že se to v červenci v parlamentu povede a obce našeho kraje budou moci slavit největší přírůstek peněz na potřeby občanů od roku 1990.

Koncert Jiřího Stivína v kostele sv. Mikuláše ve Spáleném Poříčí

Nádherný zážitek. Jiří Stivín stále spojuje naprosté mistrovství s opravdovým ponorem do hudby barokní, jazzové i současné. Nikdy jeho interpretace neztrácí úžasnou hravost a komunikativnost. Jeho hra je vtipným virtuósním dialogem s diváky.

Kdybyste tak jako já viděli posluchače odcházející z koncertu nabité radostí a pozitivní energií.

Pane Stivíne, díky.

Průvod svátku božího těla

Den po koncertu Jiřího Stivína jsme v Poříčí slavili svátek božího těla čili svátek těla a krve Páně čili Ježíšovo ustanovení svátosti přijímání proměněného chleba a vína o poslední večeři. Náš průvod nebyl velikou barokní slavností s výstřely z děla jako kdysi, ale zpíval sbor, byly korouhve a pod baldachýnem kněz s monstrancí a hostií, řada ministrantů a 4 krásně zdobené oltáře na náměstí a v jeho blízkosti. Celou slavnost padal blahodárný déšť, který nevadil modlitbám u oltářů. Modlili jsme se za město a všechny obyvatele, za rodiny, za kněze a řeholníky, za nemocné, za zemřelé, za všechny lidi dobré vůle.

Koncert Radůzy

Chcete-li mít opravdový prožitek z hudby, básnického textu, chcete-li naplno slyšet skutečnou osobní výpověď o životě, jděte na koncert Radůzy. Nádherný zpěv, energie, profesionální muzikanství i hravost doprovodné kapely, nadšené společenství publika všeho věku.

Autor: Pavel Čížek | pátek 29.6.2012 14:43 | karma článku: 5.97 | přečteno: 790x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Osobní

Jan Jílek

Odpovědnosti se nevyhneš. Tak či tak

Čtu si na FB, kdo všechno z mých známých byl volit. Osobně půjdu až ráno. Vezmu jedním vrzem volby i nákup. Obojí je důležité.

21.10.2017 v 0:04 | Karma článku: 8.55 | Přečteno: 216 | Diskuse

Jiří Jiroudek

Copak volby, to je ,,brnkačka". Ale teprve pak, pak přijde to správný ,,maso"!

Nelze vyloučit ani až ,,sado-maso". Bičík a fci dominy bude jistě chtít třímat kde kdo. Ale atˇ tak, anebo tak, jen Bimbo nastaví jim latˇ. Batˇ.

20.10.2017 v 20:03 | Karma článku: 10.47 | Přečteno: 590 | Diskuse

Jakub Beznoska

Kouřit ci nekouřit v hospodách?

Moje úvaha na zákaz kouření v českých hospodách a nálevnách. Článek nehodnotí, zda je zákon špatný, či nikoliv :)

20.10.2017 v 9:39 | Karma článku: 11.18 | Přečteno: 633 | Diskuse

Jan Tichý(Bnj)

Návrat domů aneb rozloučení s Prahou

Osudová Praha? Jak se to vezme. Praha mi v životě mnohé dala. Poprvé (kromě návštěv s rodiči, se školou či kamarády) jsem se zde ocitl v letech 1983 až 1988 na studiích.

19.10.2017 v 15:03 | Karma článku: 9.54 | Přečteno: 277 | Diskuse

Jan Jílek

Život bez víry, život ve strachu

Dostal jsem velmi zajímavou knížku, jménem:„Zadní vrátka do nebe. Od Lionela Bluea. Rabín, anglický Žid, který prošel jistou měrou náklonností k marxismu, jako mnoho jeho souvěrců, aby se z něj stal hluboce věřící.

19.10.2017 v 12:50 | Karma článku: 14.95 | Přečteno: 423 | Diskuse
Počet článků 18 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 656
Starosta města Spálené Poříčí. Předseda hnutí Starostové a nezávislí v Plzeňském kraji a zastupitel Plzeňského kraje


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.