Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

NA PRÁZDNINY : CHVÁLA PAMÁTKÁŘŮ

Všimli jste si někdy starých pohlednic a fotografií? Často na nich vidíme známé ulice a domy a přesto z nich máme jiný pocit. Pocit větší zabydlenosti, útulnosti, pocit kypícího, rozšafného života.

Na takové fotografii totiž nebývá jen dům, ale i jeho obyvatelé, kteří se seběhli k fotografovi a mnohdy to bylo jedinkrát v životě, kdy byli zachyceni na citlivou vrstvu filmu či skleněné desky. Domky na fotografii jsou plné detailů : profilované římsy, otevřená okna s květináči, dřevěné ploty, na záspi zapomenuté nářadí, ve štítě soška, koupená někde na pouti.

A je-li na pohlednici obchod, má na fasádě malovaný vývěsní štít, otevřené dveře a na nich plno zboží. Každý dům – ať velký či malý, se tak nějak pěkně vyjímá na svém místě. Drobnými detaily je přizpůsoben své parcele, svému okolí a i z té dávné fotografie je vidět, že se v něm opravdu bydlí. Čím to je?

Myslím, že tehdejší domy jsou především odrazem tehdejšího života. Každý dům byl přeplněn. Bydleli v něm staří, mladí, děti a ještě na výpomoc do hospodářství a kuchyně nějaká Anča, Madla či František z příbuzenstva. Pracovitost byla tehdy základní normou, a tak se každý i ve skromných podmínkách snažil, jak uměl. Fotografie často zobrazují malebná městečka a vesnice z doby přelomu 19. a 20. století. To již za sebou měla několik desetiletí překotného rozvoje. Jak to začalo?

V roce 1848. V té době se totiž uvolnilo to nejcennější – aktivita lidí. Lidé z vesnic poprvé získali své domky, grunty, louky, pole, obchody, do svého vlastnictví. Předtím je měli vlastně stále „půjčené“ od vrchnosti za to, že na nich dobře hospodařili a plnili robotní a daňové povinnosti. Nyní domky a grunty splatili a mohli je samostatně rozvíjet. Domky, do té doby hlavně dřevěné, se začaly přestavovat. Teprve tehdy začíná vznikat typická venkovská zděná zástavba s bílými zdmi a červenými střechami z pálených tašek. Domy, chlévy, stodoly, staví zedničtí mistři, kteří umí řemeslo, mají dobrý vkus a smysl pro proporce. Krásno mají prostě „ve voku.“ Dotváří domy zajímavými detaily. Každý „řemeslník“ má svůj „rukopis.“ Truhlář detaily zdobení oken, dveří, kovář svůj typ kování, zedník různě tažené římsy, detaily fasád, klempíř své zdobené kotlíky, studnař, kolář, hrnčíř... Všichni museli stále prokazovat svou zručnost od tvrdých učednických a tovaryšských let až k samostatnému mistrování. Všichni dobře znají nejen dům, stavební parcelu, ale i obyvatele domu, a tak jim všechno šijí „na míru.“ Veřejná infrastruktura byla tehdy ve vsích a městečkách bídná. Všichni se spokojili s prašnou cestou, s minimálním odvodem vody a se studnou a hnojištěm na dvoře. Přesto máme z fotek dojem uklizenosti a pořádku. Kam to vše zmizelo?

Z domů po 2. světové válce se postupně ztrácela hospodářská činnost a zmenšovalo se množství bydlících. Tam, kde dříve bydlelo 6 dětí - tatí, mami, babička, dědeček, tety, strejdové, bratranec a sestřenice, ve chlévě dvě kravky a dva volíci, na dvoře hejno husí, kachen, slepic a také koza, prase, pes u boudy a kočka ve stodole, často dnes bydlí jen táta, máma, jedno či dvě děti, pes na gauči a kuna v podkroví.

Ale je výborné, když se podaří i v rekonstruovaném domku zachovat připomínky bývalého života. Hospodářské kůlny využít jako garáže, sklady, či místa odpočinku, obnovit citlivě navržené římsy a fasádu, použít tradiční dřevo a zachovat drobné detaily po předcích. Hned se v takovém domku bydlí lépe. A pokud má takový vztah k bydlení celé město či vesnice, je hned milejší svým obyvatelům i návštěvníkům. Ten minulý život tak nějak ozvláštňuje přítomnost.

Je to ale velmi těžké, držet se tradice a odolat lákání obrovské reklamy, která nám stále nabízí „úžasné nové stavební materiály.“ Chce to čas, než například zjistíme, že dřevo je dřevo a plast je jen plast.

V tomto uvědomování si tradice nám hodně pomáhají památkáři. Učí nás vážit si detailu, brání nám v našem modernizačním rozletu, prostě se nám často zdají protivní. Dnes již mají velké zkušenosti z tisíců renovací starých domů, znalost detailů a připomínají nám, že když například vyhodíme tyto panty či dveře, že zničíme poslední výrobek významného místního truhláře. Prostě nutí nás dívat se na současnost očima tradice. Z vlastní zkušenosti vím, že je dobré nechat se poučit, zamyslet se nad opravou raději vícekrát a nemyslet si, že můj první nápad byl geniální.

Proto památkáři díky za to, že můžeme jezdit po celé naší úžasné zemi a že se můžeme kochat i v nejzapadlejší vísce zajímavými detaily, pěknými památkami, které v sobě spojují život minulý s tím současným.

Autor: Pavel Čížek | středa 21.8.2013 12:44 | karma článku: 6,87 | přečteno: 242x
  • Další články autora

Pavel Čížek

Znárodní ČSSD příjmy obcí i v Plzeňském kraji?

Nechtěl jsem ani věřit svým očím, když jsem si přečetl, že by ČSSD chtěla vzít městům a obcím příjmy, které jim dal navíc „Kalouskův“ zákon o rozpočtovém určení daní. Od ledna letošního roku totiž obce dostávají zhruba o pětinu více ze státního rozpočtu. Pro obce v Plzeňském kraji se může jednat o navýšení o 600 – 700 mil. Kč. Městům kolem 6 000 obyvatel přibude ročně přes 8 mil. Kč, městům a obcím kolem 2 500 obyvatel přibudou každoročně 3 – 4 mil. Kč, menší obce si polepší o statisíce. A s růstem ekonomiky státu porostou i tyto příjmy.

24.10.2013 v 9:39 | Karma: 19,70 | Přečteno: 471x | Diskuse| Ostatní

Pavel Čížek

ANO. Stát jako prosperující akciovka?

Snažím se představit si z různých předvolebních prohlášení stát podle hnutí ANO: Úředníci mají zákon o státní službě, aby lépe plnili příkazy a nesli zodpovědnost za plnění úkolů, stát má systém ekonomického řízení státních zakázek. Centrálně řídit se určitě dá přes finance a kontrolu jejich toků. S tím má schopný manažer pan Babiš jistě velké zkušenosti. Ale stát přeci společnost neřídí, jen v ní reguluje některé procesy. Společnost je tak složitý systém, že každá reakce v ní vyvolá mnohé neočekávané následky.

22.10.2013 v 10:29 | Karma: 12,48 | Přečteno: 693x | Diskuse| Ostatní

Pavel Čížek

Chválit ministerstvo kultury není „in“

Stalo se všeobecně přijímaným klišé kritizovat ministerstvo kultury. S odůvodněním, že je přeci vedl „zubař Jiří Besser a družinářka Alena Hanáková“. Kdo ale nesnášíte automatické odsuzující reakce, zkuste přemýšlet se mnou.

17.10.2013 v 16:23 | Karma: 6,68 | Přečteno: 296x | Diskuse| Ostatní

Pavel Čížek

Tisíce staveb ve městech a obcích díky Gazdíkovi a Kalouskovi

Výborná zpráva pro všechny. Města a obce mají více peněz na svůj rozvoj. V posledních dnech jsem se setkal se starosty menších měst a obcí a všichni mi potvrdili, že mají oproti minulému roku přibližně o 20 % více příjmů z daní. U malých obcí jsou to desetitisíce a statisíce, u městeček miliony, u měst desetimilióny korun. Uvědomujeme si vůbec, že tyto peníze bude rozdělovat přes 6 000 měst a obcí na tisíce staveb? Například na opravy škol, komunikací, vodovodů a kanalizací? Uvědomujeme si, jaká je to podpora ekonomiky? Tyto stavby budou provádět stovky menších či středních firem, které zaměstnávají lidi po celé republice.

14.10.2013 v 12:17 | Karma: 10,58 | Přečteno: 694x | Diskuse| Ostatní

Pavel Čížek

Zrušit vojenský prostor Brdy nebo ne?

Představitelé sociální demokracie se zmínili, že chtějí zachovat vojenský prostor Brdy. Středočeský hejtman Řihák řekl vládě na jejím zasedání, aby prostor nerušila. Musel jsem si povzdechnout: Už je to tady. Zase vědí, lépe než my kolem Brd, co je pro nás dobré. U pana hejtmana Řiháka mě to nepřekvapilo, i když se na čemkoliv kolem Brd shodlo více než 30 obcí, jeden, pan Řihák za Příbram byl většinou proti.

1.10.2013 v 10:48 | Karma: 11,84 | Přečteno: 652x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Lidovci navrhli zvýšit slevy na dani na děti, stát to má přes 8 miliard ročně

25. dubna 2024  11:36,  aktualizováno  21:15

Zvýšení slev na dani na děti navrhuje KDU-ČSL a hodlá to prosazovat v jednáních s koaličními...

Prezident má absolutní imunitu. Trump zaměstnal Nejvyšší soud, věří v průtahy

25. dubna 2024  19:09,  aktualizováno  21:06

Většina členů amerického Nejvyššího soudu se ve čtvrtek zdála být skeptická k argumentu...

Zatkněte propalestinské levicové fašisty, vyzývá demokratický kongresman

25. dubna 2024  20:44

Demokratický kongresman Adam Smith označil propalestinské demonstranty za „levicové fašisty“ a...

Pád zhýralého náměstka otřásl Moskvou. Pod Šojguem se houpe židle

25. dubna 2024

Premium Ruskou politickou scénu rozvířil největší korupční skandál od začátku války. Zatčení náměstka...

Velvyslanectví Thajského království
Political, Cultural and Economic Affairs Assistant

Velvyslanectví Thajského království
Praha
nabízený plat: 34 310 - 39 458 Kč

  • Počet článků 18
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 659x
Starosta města Spálené Poříčí. Předseda hnutí Starostové a nezávislí v Plzeňském kraji a zastupitel Plzeňského kraje